Kapat
code projected over woman
İnternet 394 0

Kişisel Verileri Koruma Yöntemleri

Giriş

Sosyal medyanın gelişmesiyle de beraber dijital ayak izlerimiz artmıştır. İnternette takıldığımız sürece dijital ayak izi bırakırız. Son zamanlarda artan yanlış kullanım nedeniyle kişisel veriler daha fazla çalınmakta ve paylaşılabilmektedir.

Gelin kişisel verilerinizin çalınmasından nasıl korunabileceğinizi anlatalım

Kendinizi ve Cihazlarınızı Güncellemek

Eğer internette takılıyorsanız internet gibi sizin de sürekli güncel olmanız gerekmektedir. Çünkü gün geçtikçe dolandırma teknikleri, kişisel verileri çalma teknikleri artmaktadır. Bundan dolayı internet geliştikçe sizin de gelişmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra cihazlarınızı da güncel tutmak açıklardan korunmanıza ve güvenliğinizi sağlamanıza yarar.

Evinizin Anahtarı : Şifreleriniz

Şifreleriniz sizin evinizin anahtarlarıdır.

Örnek 1 : Evinizin anahtarı yoksa kapınız sürekli açık kalır ve bu durumda hırsızlara davet çıkarmış olursunuz.

Örnek 2 : Evinizin kapısının anahtarı basit bir şeyse evinizin kapısı gözükür ancak evinizin kapısı saydamdır

Örnek 3 : Evinizin anahtarı varsa ancak evinizin anahtarı her yerde bulunabilen bir anahtarsa hırsızlara yine davet çıkarmış olursunuz

Örnek 4 : Evinizin kapısının anahtarını yeni taşındığınız bir yere teslim ederseniz veya eviniz ulu ortalıktaysa sizin evinizin kapısının anahtarı olmasına rağmen bir çok hırsızın hedefi siz olursunuz.

Sosyal Medya Hesaplarınız

Sosyal medya hesaplarınız sizlersiniz yani siz ne paylaşırsanız dışarıdan bakan kişide onu görür. Siz kişisel hayatınızı sosyal medyaya yansıtır veya daha zengin bir biçimde yansıtırsanız kişisel verilerinizi arkadaşlar listenize veya herkese emanet etmiş olursunuz.

Sosyal medyada biyografinize yazdığınız şeyler çektiğiniz fotoğraflar sadeleştirilmiş olmalı yani ayrıntıya girmeden kendinizden bahsetmeden bir şeyler yazmalı gerekirse de yazmamalı ve paylaşım yapmamalısınız.

Evinizin Anahtarını Yanlış Yerlere Verme

Bir haber sitesi sizden kamera izni istiyorsa o haber sitesinden çıkmalısınız çünkü bir haber sitesinin sizin kameranızla yapabileceği herhangi bir şey yoktur ve siz eğer bu izni verirseniz kendinizi uçuruma sürüklemiş olursunuz.

Örnek : Evinizin anahtarını komşunuza değil de hırsıza verirseniz evinizden eser kalmaz.

Yanlış İnternet Ağı

Yanlış bir yerden bağlantı yapıyorsanız kişisel bilgileriniz sadece verdiğiniz yere değil isteğiniz doğrultusunda vermediğiniz yerlere de gider.

Bazen internetin derin ve kimsesiz köşelerini merak etmiş, oralara girmeye çalışmış olabilirsiniz. Eğer şuan böyle bir şey deniyorsanız vazgeçin çünkü internetin derinine gittikçe tehlike artar.

İnternetin derini sizi havalı yapmaz, internetin derini sizi bilgin birisi yapmaz, internetin derini size sadece gizli bilgileri verir. Bu gizli bilgiler kimi zaman yararlı olsa da çoğunlukla yararsız, yasa dışı bilgilerdir.

Unutmayın internette olduğunuz sürece hiç bir zaman tam anlamıyla güvende değilsiniz.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{teknorol}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir